Геліоенергетика – відносно новий вид енергетики (як порівняти з гідро- і вітроенергетикою). Ідеться про пряме перетворення сонячного випромінювання в електричну або теплову енергію. У геліоенергетики є істотне обмеження: немає сонця – немає енергії. Але обладнання вдосконалюється, і сьогоднішні геліопанелі здатні вловлювати навіть розсіяне сонячне випромінювання, перетворюючи його в потрібний вид енергії.

Плюси геліоенергетики очевидні:

Відносні мінуси незначні. Сонце не світить 24 години на добу – і ночами сонячні панелі простоюють. Та й далеко не кожен день видається достатньо сонячним для того, щоб обладнання працювало на повну потужність. Дощі, снігопади, туман – все це знижує ефективність сонячних панелей. Тому доводиться використовувати акумулятори, які заряджаються в сонячні дні, і витрачати цю енергію в нічний час, а також при похмурій погоді. Крім того, сонячні панелі часто поєднують з іншими видами генераторів, щоб компенсувати дощові, снігові або туманні дні. До недоліків геліоенергетики зазвичай відносять і низький ККД фотоелектричних елементів – це збільшує термін окупності обладнання. Сьогодні виробники здебільшого пропонують фотоелементи з KКД близько 16%, у кращих зразків (відповідно – найдорожчих) він досягає 25%. Але вже розроблені фотоелементи, які мають ККД 43,5%, так що в найближчому майбутньому можна очікувати зниження цін на обладнання, а також значного зростання його ефективності. Лідерами ринку геліоенергетики нині є Китай, США, Індія і Японія. У той же час до «вищої ліги» вступають (або повертаються в неї) все нові гравці. Зокрема, Бразилія, Мексика, Єгипет, Нідерланди, Іспанія.

Розвивається ця галузь в Україні, зокрема і на Закарпатті. ТОВ «Євроімекс» – серед провідних компаній, що реалізують проекти альтернативної енергетики в області.