Геліоенергетика – відносно новий вид енергетики (як порівняти з гідро- і вітроенергетикою). Ідеться про пряме перетворення сонячного випромінювання в електричну або теплову енергію. У геліоенергетики є істотне обмеження: немає сонця – немає енергії. Але обладнання вдосконалюється, і сьогоднішні геліопанелі здатні вловлювати навіть розсіяне сонячне випромінювання, перетворюючи його в потрібний вид енергії.
Плюси геліоенергетики очевидні:
- Сонячне випромінювання безкоштовне і доступне кожному, для організації енергопостачання не потрібні дорогі лінії електропередач, сховища палива і багато іншого. Достатньо лише розмістити обладнання на своїй ділянці – і доступ до сонячної енергії забезпечений.
- Геліоенергетика екологічна: немає ні отруйних викидів, ні шкідливих побічних ефектів, навіть шуму – на відміну від вітрогенераторів. А обладнання, пропоноване сучасними виробниками, цілком надійно і довговічне.Незважаючи на відносно велику вартість (порівнянну, втім, з вартістю інших варіантів організації автономного енергопостачання), обладнання досить швидко окупається і починає постачати абсолютно безкоштовну електрику високої якості.
- Ще один плюс: обладнання вимагає мінімального догляду і може розміщуватися так, що майже не буде займати місця (наприклад, на даху будинку).
Відносні мінуси незначні.
Сонце не світить 24 години на добу – і ночами сонячні панелі простоюють. Та й далеко не кожен день видається достатньо сонячним для того, щоб обладнання працювало на повну потужність. Дощі, снігопади, туман – все це знижує ефективність сонячних панелей. Тому доводиться використовувати акумулятори, які заряджаються в сонячні дні, і витрачати цю енергію в нічний час, а також при похмурій погоді. Крім того, сонячні панелі часто поєднують з іншими видами генераторів, щоб компенсувати дощові, снігові або туманні дні.
До недоліків геліоенергетики зазвичай відносять і низький ККД фотоелектричних елементів – це збільшує термін окупності обладнання. Сьогодні виробники здебільшого пропонують фотоелементи з KКД близько 16%, у кращих зразків (відповідно – найдорожчих) він досягає 25%. Але вже розроблені фотоелементи, які мають ККД 43,5%, так що в найближчому майбутньому можна очікувати зниження цін на обладнання, а також значного зростання його ефективності.
Лідерами ринку геліоенергетики нині є Китай, США, Індія і Японія. У той же час до «вищої ліги» вступають (або повертаються в неї) все нові гравці. Зокрема, Бразилія, Мексика, Єгипет, Нідерланди, Іспанія.
Розвивається ця галузь в Україні, зокрема і на Закарпатті. ТОВ «Євроімекс» – серед провідних компаній, що реалізують проекти альтернативної енергетики в області.